Reklama

foto
03

balandžio, 2009


Pats laikas ruošti automobilį pavasariui


Automobilininkams pavasaris ateina ne kovo mėnesį, bet balandį, kai jau reikia keistis savo keturračio padangas. Kai sušyla, kai prasideda atostogos, niekada nebūna lengva automobiliui ir jo vairuotojui. Daugelis dažniau keliauja, todėl prieš kelionę automobilį tenka rūpestingai paruošti. Nepatingėję prie jo paplušėti, važinėsite saugiai ir neturėsite rūpesčių.

Greičiau dėvisi

Kelių eismo taisyklės numato, kad nuo balandžio 10-osios iki lapkričio 1-osios Lietuvoje draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Šiltuoju metų laiku važiuoti automobiliu, „apautu“ žieminėmis padangomis, mūsų įstatymai nedraudžia. Bet specialistai to daryti nerekomenduoja.

Esant šilčiau nei 7 laipsniai šilumos, nereikėtų naudoti žieminių padangų. Jos pagamintos iš minkštesnių medžiagų, kurios, esant aukštesnei temperatūrai, greičiau dėvisi. Geriau pakeisti visus ratus nei vien padangas su ratlankiais.

Taip sumažėja pažeidimo rizika. Ratai su žieminėmis padangomis laikomi pagal gamintojo instrukciją. Prieš prasidedat sezonui patikrinkite ratų būklę, ar jie gerai subalansuoti, ar pakankamai pripūstos padangos. Svarbus dalykas – protektoriaus gylis. Teisės aktai nustato, kad minimalus automobilių padangų protektoriaus gylis yra 1,6 mm, tačiau ekspertai rekomenduoja, kad jis nebūtų mažesnis kaip 4 mm.

Patikrinkite stabdžius

Pavasaris – tinkamas laikas patikrinti stabdžius. Akivaizdžiausias perspėjimas – stabdžių skleidžiamas triukšmas, cypimas, džeržgimas, vibracija. Taip pat reikėtų patikrinti koroziją, nes ji gali sukelti pirmalaikį stabdžių gedimą. Jei mašina naudojatės tik šiltuoju metų laiku, atėjus pavasariui patartina patikrinti, kada paskutinį kartą keistas stabdžių skystis. Reikalas tas, kad šiuolaikiniai stabdžių skysčiai linkę kaupti vandenį, per žiemą jis galėjo apgadinti darbinį stabdžių cilindro paviršių arba galbūt rūdys išėdė stabdžių sistemos vamzdelį.

Per patį pirmąjį važiavimą stabdžiai gali suveikti ne vienu metu, tada mašina nuslys į šoną.

Vertėtų patikrinti, ar nesurūdijo darbinių stabdžių cilindrų stūmokliai. Patikrinkite stabdžių žarnelių būklę. Jas vertėtų keisti kartą per penkerius metus. Jei jos bus suskeldėjusios, gali neperduoti aukšto slėgio, ypač jei tektų staigiai stabdyti. Prisiminkite, kiek dabar dėmesio skiriama rankiniam stabdžiui. Jei automobilis stovėjo lauke, drėgmė ir čia galėjo pridaryti rūpesčių: lynas apvade gali prarasti slankumą, todėl nepatingėkite pakeisti jį nauju arba, padedami automobilinės chemijos, priverskite judėti senąjį.

O jei jūs važinėjote žiemą, tai stabdžių sistema dirbo intensyviai. Žiemai pasibaigus, reikėtų ją patikrinti. Ypač svarbu patikrinti, ar nėra stabdžių skysčio nuotekų, ar geros būklės stabdžių vamzdeliai, diskai ir trinkelės. Stabdžių sistema turi veikti vienodu intensyvumu visuose ratuose.

Žiema – negailestinga

Diržams ir žarnoms šaltis yra negailestingas. Nuo jo, druskos ir purvo guma sukietėja ir tampa trapi, todėl geras sumanymas – kiekvieną pavasarį patikrinti diržus ir žarnas.

Patariame variklį nuvalyti, pašalinant žiemos užteršimus. Tada žarnos, diržai ir kitos guminės dalys apdorojamos apsaugine priemone.

Jūsų stiklo valytuvas sėkmingai įveikė žiemą – puikiai valydavo sniegą, lapus, purvą... Nutarę pakeisti stiklo valytuvo šluoteles dabar, per balandžio liūtis ir pavasario audras galite važiuoti be girgždesio ir dryžių ant stiklo.

Dėmesį reikėtų atkreipti ir į automobilio alyvą. Dauguma vairuotojų ją savo automobilyje keičia prieš žiemą, kad pasiruoštų sutikti šalčius. Atėjus pavasariui, reikėtų išleisti seną žiemos alyvą ir pripilti šviežios, skirtos aukštesnei temperatūrai. Kai kurie mano, kad vasaros mėnesiai varikliui yra sunkiausi. Tačiau judančios dalys labiausiai genda, kai šaltas variklis paleidžiamas žiemą. Žieminę alyvą reikia išleisti kaip galima greičiau.

Pagrindinio sezono metu aušinimo sistema yra labai svarbi. Todėl ją reikia kruopščiai patikrinti. Ypač svarbu patikrinti jos sandarumą, nustatyti aušinimo skysčio lygį, prireikus įpilti aušinimo skysčio arba jį pakeisti.

Dėl vandens ir ledo poveikio keliai po žiemos dažnai būna apgadinti. Siekiant užtikrinti važiavimo saugumą, būtina patikrinti amortizatorius, ypač jų sandarumą, pakabą ir amortizavimo parametrus.

Tinkamai nuplaukite

Žiemai pasibaigus, kiekvieną automobilį reikia nuvalyti ir pašalinti susikaupusią druską. Ypač daug dėmesio būtina skirti automobilio apačiai ir ratų arkoms, kur susikaupia nemažai kelio druskos.

Atėjus pavasariui, visi lengvųjų automobilių savininkai turėtų nuplauti savo transporto priemonės apačią. Lengviausia tai padaryti suradus automatinę lengvųjų automobilių plovyklą, kur plaunama mašinų apačia. Jeigu važinėjama druska barstomais keliais, rekomenduojame apačią nuplauti du kartus. Taip pat reikėtų gerai nuplauti ratus ir jų nišas.

Nesvarbu, kur gyvenate, jeigu automobiliu važinėjate žiemą, jis pasidengia nešvarumais. Norėdami juos pašalinti, turėsite savo automobilį nuplauti stipriu plovikliu, nes dauguma įprastų lengvųjų automobilių plovimo mišinių pro tą purvą negali prasiskverbti.

Stiprus ploviklio tirpalas negali pašalinti visų teršalų. Norint dažams sugrąžinti pirmykštę spalvą ir ištaisyti smulkius paviršiaus pažeidimus, naudojamas valiklis arba smulkus polirolis. Jeigu jaučiamas automobilio dažų šiurkštumas, reikia naudoti valiklį. Jei dažų paviršius kai kur yra nutrintas, matyti įbrėžimų, reikia stambesnio polirolio. Nuvalius ir nupoliravus automobilio dažytas paviršius apsaugomas geru vašku arba hermetiku.

Jeigu automobilio salonas odinis arba vinilinis, prieš vasaros karščius jį reikia paruošti. Žiemą, kai šalta, oda ir vinilas išdžiūsta. Prasidėjus karščiui, veikiant UV spinduliams, išdžiūvusios odos ir vinilo būklė pablogėja, kol jie išblunka ir sutrūkinėja. Nebūtina prieš apdorojimą odą ir vinilą valyti, bet patartina perbraukti drėgnu rankšluosčiu, kad būtų nuvalytos dulkės ir didesni nešvarumai.

Ant stiklo žiema taip pat palieka savo pėdsakus. Todėl stiklas pavasarį turėtų būti poliruojamas. Geras polirolis pašalins žiemos nešvarumus, vandens dėmes, nedidelius paviršiaus subraižymus.

grįžti atgal
sekunde.lt


Įveskite apsaugos kodą: